بازاریابی مزاحم یا برونگرا چیه ؟

 

سلام خوشحالیم که همراه شما هستیم تا یکی دیگه از مفاهیم بازاریابی ، به اسم بازاریابی مزاحم رو با هم بررسی کنیم. 

همین اول کاری خوبه که بگم این شیطنت تولید کنندگان محتوا و بازاریابان درونگرا هست که دوست دارن روی بازاریابی برون گرا ، اسم مزاحم بزارن. چون بازاریابی درونگرا به قول امروزی ها خیلی شیک تر و با کلاس تر از بازاریابی برونگرا هست . 

تعریف بازاریابی برونگرا

خود مفهوم بازاریابی برونگرا قدمتی برابر با تاریخ تبلیغات و بازاریابی داره اما اصطلاح بازاریابی برون گرا دو دهه است که به دیکشنری بازاریابی اضافه شده. اگه بازاریابی رو یه ارتباط دو طرفه بین بازاریاب و مشتری بالقوه بدونیم ، در بازاریابی برون گرا ، این بازاریاب هست که همیشه گفتگو رو آغاز میکنه . بازاریابی برون گرا همیشه در مسیر دیدن یا شنیدن مخاطب وقفه ایجاد میکنه. 

در بازاریابی برون گرا شاهد این امر هستیم که مخاطب در حال انجام فعالیت دیگری هست که به ناگاه با یک پیام تبلیغاتی مواجه میشه و در کارش وقفه میفته . به همین دلیل به بازاریابی برونگرا ، بازاریابی مزاحم هم می گویند.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره بازارایابی برون گرا به دست بیارید می تونید کلمه Outbound Marketing رو جستجو کنید و منابع زبان اصلی برسید. 

تفاوت بازاریابی برونگرا و درون گرا

تفاوت بازاریابی برون گرا و درون گرا رو با چند مثال براتون توضیح میدم . 

• زمانی که شما برای خرید یک محصول از سرچ گوگل یا سرچ ترپ استفاده می کنید . در واقع شما شروع کننده هستید و طبق تعریف بالا این یک بازاریابی برون گرا نیست و در دسته بازاریابی درون گرا قرار میگیره 

• زمانی که در اینستاگرام یک هشتگ رو سرچ می کنید و از روی هشتگ ها ، کالا یا محصول مورد نظرتون رو پیدا می کنید بازهم شما آغاز گر هستید و از طرفی هم این نوع بازاریابی در حین فعالیت دیگه ای انجام نشده .

• تصور کنید که در حین تماشای یک ویدئو آموزشی در یوتوب هستید که آموزش قطع میشه و یک آگهی تبلیغاتی پخش میشه . این نوع بازاریابی برون گرا محسوب میشه . چون هم آغاز کننده بازاریابی یک کسب و کار هست و هم در مسیر هدف شما که آموزش فلان مطلب بوده وقفه ایجاد کرده. 

• یک مسابقه تلویزیونی رو تماشا می کنید که ناگهان ، در جریان مسابقه وقفه ایجاد میشه و از حامیان برگزاری مسابقه قدردانی میشه. 

بازاریابی مزاحم

شیوه های مختلف بازاریابی برون گرا

ما سعی کردیم در این قسمت به مرسوم ترین شیوه های بازاریابی برون گرا، اشاره کنیم . با کلیک روی لینک های آبی می تونید اطلاعات بیشتری در مورد هر کدام از شیوه ها بدست بیارید. 

• ایمیل مارکتینگ 

• تبلیغات رادیویی 

• تبلیغات تلویزیونی 

• اینفولئنسر مارکتینگ 

• تله مارکتینگ 

اس ام اس مارکتینگ

• تبلیغات بنری وب سایت ها و وبلاگ ها 

• تبلیغات از طریق سایت های اشتراک ویدئو

تبلیغات محیطی 

انواع بازاریابی برون گرا

معایب بازاریابی مزاحم یا برونگرا

نقدهای زیادی به بازاریابی برون گرا شده که البته به نظر من کاملا هم مطلق نیست و از یک کسب و کار به یک کسب و کار دیگه متفاوت هست. 

• بازاریابی برون گرا ، گران قیمت تر از بازار یابی درون گرا هست. 

• بازاریابی برون گرا نرخ بازگشت سرمایه کمتری نسبت به بازاریابی درون گرا دارد. 

• هزینه ایجاد لید یا سرنخ در بازاریابی برون گرا به مراتب بیشتر از بازاریابی درون گراست. 

• با روی کار آمدن شیوه های بازاریابی درون گرا ، اثر بخشی بازاریابی مزاحم کاهش پیدا کرده است. 

• ردیابی پیام در بازاریابی برونگرا دشوارتر از بازاریابی درونگرا است

• آنالیز و تحلیل میزان موفق بودن یک کمپین تبلیغاتی در برخی شیوه های بازاریابی برون گرا سخت تر است و نتایج قابل اندازه گیری نیست.

فاتحه بازاریابی برون گرا رو بخونیم ؟

درسته که به بازاریابی برون گرا یه انتقاداتی وارد هست اما بازاریابی برون گرا هنوز هم کارایی خودش رو داره و هنوز هم به شدت مورد استقبال کسب و کارهاست. 

به طور مثال بیلبورد ها و استرابورد های شهری هنوز هم پر تقاضاترین ابزارهای تبلیغاتی هستند . شما در کجا میتونید این همه جمعیت رو پیدا کنید تا براشون تبلیغ کنید؟

کلا ، برای انتخاب شیوه بازاریابی شما باید به شرایط کسب و کار خودتون رجوع کنید. درسته که تبلیغات تلویزیونی به عنوان یک بازاریابی برون گرا ، گران قیمت هست اما هزینه ای که کمپانی های بزرگ برای تبلیغ در تلویزیون میکنن در برابر سودی که عایدشون میشه کاملا منطقی هست. 

حالا شما به عنوان یه کسب وکار محلی نمی تونید برید سراغ یه همچین ابزار تبلیغاتی . از طرفی معایب بازاریابی درون گرا رو هم نمیشه نادیده گرفت. بازاریابی درون گرا نسبت به بازاریابی برون گرا ، دیر بازده تر هست . مثلا شما برای اینکه روی یک کلید واژه جایگاه بگیرید حداقل به 6 ماه زمان احتیاج دارید. 

مزایای بازاریابی برون گرا 

• همون طور که گفتیم در بازاریابی برون گرا این ما هستیم که فرآیند بازاریابی رو آغاز میکنیم . بنابراین ، این نوع بازاریابی برای معرفی محصولاتی که با فن آوری جدید کار می کنند و مردم اطلاعی در مورد اون ها ندارند مفید هست . چون اصلا مخاطب از وجود چنین محصولی اطلاع نداره که بخواد جستجوش کنه .

• در مورد اطلاع رسانی آفر ها و حراج ها هم بازاریابی برون گرا بسیار مفید هست . چون مردم علاقه زیادی به حراج ها و آفر ها دارند. 

• برای کمپانی های بزرگی که مخاطب عمومی دارند مثل روغن مایع ، بستنی ، اتوموبیل و غیره تبلیغات برونگرا مفید است. 

ادنل چیست ؟

باید بگم پشت سایت ادنل یه تیم خلاق و جوان و با انگیره هست . ماهیت سایت ادنل یه سایت واسطه ای هست . سایتی که واسطه ای شده بین اجاره دهنده ها و اجاره کننده های رسانه های تبلیغات محیطی .

اگه دارنده رسانه های محیطی هستید می تونید از طریق پنل رایگانی که ادنل در اختیارتون قرار میده ، رسانه های تبلیغاتی رو که مالکش هستید رو روی سایت بارگذاری کنید.

اگه صاحب یه کسب و کار هستید خیلی راحت می تونید از طریق باکس جستجوی ادنل ابزار تبلیغاتی مورد نظرتون رو در لوکیشن دلخواهتون پیدا کنید و بعد با چند تا کلیک رزروش کنید.